Az operatőrök és a nézők egyaránt szeretik a stabil, méltóságteljes mozgásokkal felvett videókat, ezért ha komolyan szeretnél ezzel a területtel foglalkozni, akkor előbb-utóbb neked érdemes lesz beszerezned egyet kamerádhoz.
A választék azonban nagy, és egy jó stabilizátor egy kisebb vagyonba is kerülhet, szóval íme néhány kérdés, amiket érdemes feltenned magadnak új stabilizátorod felkutatásakor!
1. Tényleg kell nekem egy stabilizátor?
Az az első és legfontosabb kérdés, amit fel kell tenned magadnak. Egy kamera-stabilizátor (legyen az gimbal vagy steadicam) komoly beruházás, és jó okod kell legyen rá, hogy beszerezz egyet magadnak. Ha csak néha van olyan felvételed, aminek túl rázkódósra sikerül, szoftveres stabilizátorral is javíthatsz rajta valamennyit.
2. Sűrűn fogod használni stabilizátorodat?
Nem mindegy az sem, hogy milyen sűrűn szeretnéd használni az eszközt. Ha minden forgatáson jól jönne, akkor egyértelműen érdemes beruházni egybe, de csak ha néha van szükséged rá, akkor lehet, hogy jobban jársz egy alkalmankénti bérléssel.
3. Milyen jellegű mozgásokat szeretnél stabilizálni?
Ha úgy érzed, hogy mindenképpen kelleni fog egy stabilizátor, amit gyakran is használnál, akkor tudnod kell azt is, hogy milyen jellegű mozgásokat szeretnél stabilizálni vele. Például egy autóra szeretnéd rögzíteni? Esetleg kézben lesz használva? Vagy légi felvételekhez?
E kérdés megválaszolásával könnyebb lesz választanod a háromtengelyes gimbalok, a steadicamek, és a stabilizált kamerával felszerelt drónok között.
4. Milyen nehéz felszerelést kell stabilizálnod?
Egy másik fontos kérdés, amit meg kell válaszolnod, mielőtt stabilizátort választanál kamerádhoz. Bizonyára tisztában vagy vele, hogy egy kamerához számos kiegészítőt lehet (és gyakran kell is) csatolni, hogy megfelelően működjön. Ezek a kiegészítők jelentősen megnövelik az egész felszerelés súlyát, főleg, hogy gyakran egy fém vázon helyezkednek el, ami még több súlyt jelet. Egy okostelefonhoz például elég egy DJI Osmo Mobile 3-as, egy kézzel operálható gimbal, míg egy teleaggatott kamerához már profi felszerelésre lesz szükséged, kellő teherbírással.
5. Mennyire fontos számodra a beállításhoz szükséges idő, és a hordozhatóság?
A különböző technológiájú stabilizátorok előkészítése és beállítása eltérő időket vesz igénybe. Ha sűrűn van szükséged gyors felvételekre, akkor nem mindegy, hogy perceket, vagy másodperceket vesz igénybe ez a folyamat. Egy háromtengelyes gimbal például viszonylag gyorsan kiegyensúlyozható, míg egy steadicambe szó szerint bele kell öltöznöd, hogy használni tudd.
Fontos szempont még a hordozhatóság is – ha a stábot lényegében egymagad alkotod, akkor nem lesz, aki hordozza utánad a nagyméretű felszereléseket (itt megint csak a steadicamre vetünk éles pillantásokat). Szerencsére vannak olyan stabilizátorok is, amiket könnyedén magaddal vihetsz szétszerelt állapotukban – habár egy ilyen összeszerelése szintén időbe telik, tehát érdemes begyakorolni szabadidődben.
6. Mennyit tudnál rászánni egy stabilizátorra?
Az egyértelmű korlát persze a költségvetés lesz. Operatőrként bizonyára hozzászoktál, hogy a különböző felszerelések ára a csillagok között jár, és nincs ez másképp a minőségi stabilizátorok között sem. Általánosságban minél stabilabb, és nagyobb teherbírású megoldásra van szükséged, annál mélyebbre kell majd nyúlnod a zsebedben.