Fotózás a DJI Phatnom 4-gyel
Habár sokakat lenyűgöznek az égből készült videófelvételek, a DJI Phantom 4 természetesen fényképek rögzítésére is képes. A kérdés persze az, hogy minőségileg és funkcióiban kielégíti-e majd egy fényképész igényeit. A drónos fényképek egy igen nagy előnyt élveznek minden más fotóval szemben – olyan szögből készültek, amit mások nem igazán tudnak majd leutánozni a megfelelő készülék nélkül. Lássuk, hogy mit kínál a Phantom 4!
Felvételi módok
A Phatnom 4 számos fényképmódot kínál, amelyek a modernebb fényképezőket használók számára ismerősek lesznek. Van itt sorozatfelvétel, HDR, timelapse és egyebek. A fényképezéskor használt beállítások állíthatók automatikusra és teljesen manuálisra is, és egyéni fehéregyensúly is megadható a Phantomnak.
Szerencsére a Phatnom 4 automata fénymérője nagyon okos, azonban hajlamos inkább az árnyékokat megőrizni az expóértékek kiválasztásakor (tehát inkább világosabb képeket csinál, ha ráhagyjuk a döntést). Itt érdemes megjegyezni, hogy a drón RAW képeket is képes rögzíteni, amelyek a Phantom esetén több részletet őriznek meg az árnyékokban, mint a csúcsfényekben. Éppen ezért javasolt manuális beállításokat használni, és inkább a csúcsfényeket megőrizni a fényképezés során, mert az árnyékok könnyebben visszahozhatók utófeldolgozással.
A manuális módban két expóérték, a záridő és az ISO adhatók meg, ugyanis a Phantom 4 kamerájának objektíve fix rekeszértékű (f/2,8). Ez persze nem feltétlenül rossz dolog, a legtöbb esetben nem is igazán van szükség az írisz állítgatására, ami egyszerűbbé és élvezhetőbbé teszi a repülést és a felvételek elkészítését.
A távirányítóhoz monitorként csatlakoztatott iPad segítségével kihasználhatjuk a zebra funkciót is, ami a kép túlexponált részeire figyelmezteti a pilótát. A képernyő láthatósága érdekében ajánlatos egy napellenzőt is beszerezni az okoseszközre.
A DJI Phantom 4 kamerája
A Phantom 4 a DJI profi szériájának első drónja, amely saját kamerával együtt kapható, így nem kell hozzá külön akciókamerát vásárolni, mint a korábbi modellekhez. A kamerát egy stabilizátor (gimbal) tartja a drón váza alatt. A gimbal mind a fényképek, mind pedig a videók rögzítése közben hihetetlenül hasznos, mert simább mozgású, mozgó, és élesebb álló felvételeket tesz lehetővé.
A gimbal motorral működik, és az alkalmazás használatával 90 fokban dönthető függőlegesen, és teljes 360 fokos fordulatok végezhetők vele vízszintesen, természetesen mindkét irányban. A kamera továbbá élő videóképet biztosít, amely az okoseszköz segítségével tekinthető meg. Ez elengedhetetlen a pontos kompozíciók és expóértékek beállításához.
A DJI Phantom 4 objektíve
A Phantom 4 kamerája egy 20 mm-es gyújtótávú, f/2,8-as fényerejű objektívvel van felszerelve. Habár ez az objektív nem biztosít olyan széles képet, mint például egy GoPro kamera, lényegesen kevesebb torzítást is kínál azoknál, ami sokkal természetesebb felvételeket eredményez. A 20 mm-es gyújtótáv 94°-os látószöget jelent, tehát meglehetősen közel kell repülni a dolgokhoz, hogy igazán ki lehessen tölteni velük a képet. Ez sokszor biztonsági okokból nem lehetséges, és nem is ajánlott.
A Phantom 4 kamerája azonban nem is portréfotózásra készült – tulajdonságainak köszönhetően kiváló légifelvételek készíthetők vele, amelyek sokkal nagyobb dolgokat hivatottak bemutatni.
Az érzékelő
A DJI Phantom 4 kamerájában egy 1/2,3” CMOS szenzor felelős a képek és videók rögzítéséért. Az érzékelő 4K-s (30 FPS) és 1080p-s (120 FPS) videók rögzítésére alkalmas (választható továbbá 2,7K és HD felbontás is). Minket most azonban a 12 megapixeles fényképek érdekelnek, amelyek Adobe DNG formátumban (és JPEG-ben) készíthetők el. Az érzékelő 100-1600 ISO értékeket támogat fényképező módban – ez a tartomány videók rögzítésekor 100-3200-ra ugrik.
A Phatnom 4 fényképezéskor esetén 4:3 és 16:9 képarányokra állítható be. A 4:3-as képek 4000x3000 pixel felbontással, míg a 16:9-es képek 4000x2250 felbontással készülnek el, tehát a 16:9-es aránynál értelemszerűen a kép alsó és felső része nem kerül rögzítésre.